رابط کاربری کجای تجربه کاربری قرار گرفته ؟

حدودا 3 دقیقه • 512 کلمه

دیروز در جلسه‌ایی بودم که به طور طبیعی مباحثی در ارتباط با تجربه کاربری در وب رو در خودش داشت. آقای سعید بهزادی گزارش خوبی از این گردهمایی و نتایجی که داشت ارائه کردند. سوالاتی که مطرح شد نشون می‌داد که همچنان این موضوع مطرحه که تجربه کاربری چی هست و چی نیست ؟

آیا تجربه کاربری قابل تعریف نیست ؟

من قبلا مطلبی رو در مورد اینکه طراحی تجربه کاربری چیه نوشته بودم. اینکه چرا امروز قصد دارم مجددا در این مورد بنویسم به این بر می‌گرده که معتقدم تعاریف انتزاعی از تجربه کاربری حداقل در وب ضرورتی ندارن. ما امروز مولفه‌های تجربه کاربری رو خیلی خوب می‌شناسیم.

با این رویکرد شما می‌دونید که برای تجربه کاربری بهتر، باید کدوم المنت‌ها رو مورد توجه خاص قرار بدید و نکات ضعف و قوت وب‌سایت شما کجاست. شاید لازم بشه بعضی از این قسمت‌ها رو بازبینی کنید. یکی از این بحث‌های مهم موضوع رابط‌کاربریه که سوالاتی زیادی در موردش می‌شه.

رابط‌کاربری بالاخره تجربه کاربری هست یا نیست ؟

من واقعا نمیخوام اسمی از اون دسته سایت‌ها ببرم که در مورد تجربه کاربری می‌نویسن و رابط‌کاربری مناسبی ندارن، اما خیلی تمایل دارم که بگم رابط‌کاربری مهمترین بخش از تجربه‌کاربره و امیدوارم باشم که تا وقتی که بدونیم دقیقا چه میزان از این تجربه است، مشکلی پیش نمیاد.

درسته که سهم رابط‌کاربری از تجربه نهایی کاربر خیلی زیاد نیست، اما به عبارتی می‌شه گفت هماهنگ کننده فرایند‌های کلی تجربه کاربریه. درسته! در واقع من دارم سعی می‌کنم بگم رابط‌کاربری (UI) مهمترین بخش از تجربه کاربریه.درسته که سهم رابط‌کاربری از تجربه نهایی کاربر خیلی زیاد نیست، اما به عبارتی می‌شه گفت هماهنگ کننده فرایند‌های کلی تجربه کاربریه. درسته! در واقع من دارم سعی می‌کنم بگم رابط‌کاربری (UI) مهمترین بخش از تجربه کاربریه. ## بازم چیزی مونده که در مورد تجربه کاربری نگفته باشیم ؟

خیلی حرفای دیگه مونده اما الان لازمه بگم که تجربه کاربری فقط همون المنت‌ها نیستند. ماهیت طراحی تجربه کاربری در واقع بر مبنای هدفمند و با برنامه بودن یک وب‌سایته.

طراحی تجربه کاربری به شما اطمینان می‌ده هر اتفاقی که توی وب سایت شما می‌افته هدفمنده و براش برنامه‌ریزی شده.

طراحی تجربه کاربری به شما اطمینان می‌ده هر اتفاقی که توی وب سایت شما می‌افته هدفمنده و براش برنامه ریزی شده. Jesse James Garrett این رو به ۵ سطح قابل فهم و ساده تقسیم کرده که در مطلب بعدی هر کدوم از این ۵ سطح رو به تفصیل بررسی می‌کنیم و می‌بینیم که چطور روی تجربه کاربری تاثیر گذار هستند. لطفا اگر پیشنهادی در این خصوص دارید، نظرتون رو با من و سایر خواننده‌های این مطلب به اشتراک بگذارید. قطعا نظرات شما راهگشا و محور بحث‌های بعدی ماست.